Zbierate mince? Tipy a triky, ako sa o nich správne starať

Zberateľstvo patrí medzi obľúbené činnosti mnohých ľudí. Tí, čo zbierajú mince alebo drahé kovy, tak robia predovšetkým kvôli ich lesku a hodnote. Čo však, ak sa vám do ruky dostane na pohľad zašlá a špinavá minca, ktorá môže byť vzácna?

Zbierate mince? Tipy a triky, ako sa o nich správne starať

(zdroj: unsplash.com)

Patina minciam svedčí, ale…

Patina na minci je v skutočnosti vyhľadávaná a cenená. Čistenie mincí preto nie je ako upratovanie domácnosti, počas ktorého odstránite všetko na pohľad špinavé, čo vám príde pod ruku. Laik, ktorý nevie, ako na to, môže svojím neodborným zásahom urobiť aj zo vzácnej mince bezcenný pliešok. Keď sa teda rozhodnete čistiť svoju zbierku, dajte pozor na to, aby ste odstraňovali naozaj len špinu. Pri väčšine mincí na očistenie stačí teplá voda, mydlový roztok a mäkká kefka. Použitím drôtenky alebo kefy môžete mincu a jej reliéf trvalo poškodiť. Dajte si pozor aj na “overené” rady z internetu, ako je napríklad čistenie mincí zubnou pastou a podobne. Bronzu a medi trocha patiny svedčí, naopak, žltnúce strieborné mince s patinou strácajú hodnotu. Iba so zberom mincí začínate? Pozrite si aj naše tipy, ako zbierať mince.

Mydlový roztok alebo ultrazvuk

Najčastejšie používaný mincový kov je asi striebro. Mince, ktoré majú vysoký obsah striebra, by mali odolať aj chemickému čisteniu. Odporúčame použiť špecializovaný čistič, ktorý odstráni len oxidáciu kovu, ale ponechá prirodzenú matnosť a lesk. Mince stačí do roztoku ponoriť, opláchnuť vodou a utrieť dosucha handričkou. Potom tu máme zlato, ktoré je oceňované najmä preto, že sa na ňom zub času podpisuje len málokedy a sú veľmi dlho vo výbornom stave, bez patiny a tmavnutia. Na bežnú špinu vám postačí opäť len teplá voda s trochou mydla, na prípadnú oxidáciu zasa odporúčame použiť špecializovaný čistič. Mince ponorte do roztoku, opláchnite a osušte. Ak máte možnosť využiť čistenie ultrazvukom, odporúčame aj to. Hodí sa pre všetky druhy mincí a dôkladne odstráni všetku špinu a mastnotu. Ultrazvukový čistič môžete využiť aj na medaily, šperky, okuliare a vodotesné hodinky.

Mince v kapsulách čistiť nemusíte

Zachovať mince dlho v dobrom stave vám neumožní len ich čistenie, ale aj správna manipulácia od prvého momentu, čo sa vám dostanú do rúk. Najmä investičné a pamätné zberateľské mince bývajú uložené v plastových kapsuliach, ktoré ich chránia a bránia ich mechanickému poškodeniu. Nikdy ich neotvárajte a mince z nich nevyberajte, zabránite tak ich predčasnému poškodeniu. Aj nesprávne skladovanie môže znížiť hodnotu vašich mincí. Na dlhodobé skladovanie je vhodné miesto so stálou teplotou a nízkou vlhkosťou chránené pred priamym dopadom slnečných lúčov alebo iného zdroja UV žiarenia. Nebezpečné je aj nadmerné pôsobenie chemických látok, ktoré sa môžu uvoľňovať z nábytku, textilu, farieb a lakov. Na záver ešte niekoľko tipov od numizmatikov: lesklá a čistá minca sa páči hlavne numizmatickým začiatočníkom, z pohľadu zberateľov nehrá rolu. Numizmatik posudzuje mince podľa zachovalosti a podľa celkového stavu, nie podľa čistoty. Nikdy neumývajte a nečistite mince v kvalite proof – ich poškodenie je nezvratné. Ak hľadáte do svojej zbierky nové mince, pozrite si aj naše tipy na zberateľské burzy, ktoré sú pre všetkých zberateľov doslova rajom.

Podobné články